Erkeklerde Burun Estetiği

Erkeklerde Burun Estetiği

Erkeklerde Burun Estetiği

erkeklerde-burun-estetigiErkeklerde Burun Estetiği Ameliyatının Ayrıcalıkları

Erkeklerde burun estetiği prensipleri kadınlardan farklılık göstermektedir. Feminize bir görünüm oluşturmamak için dudak burun açısı, burun sırtına yapılan müdahaleler ve burun kemiklerine yapılan müdahaleler kadınlara göre farklı planlanmalıdır.

Erkeklerde burun sırtında oluşturulacak oyukluk hiç hoş olmayan bir görünüme sebep olmaktadır. Erkeklerde burun sırtı düz olarak gelmekte ve burun ucu burun sırtı ile aynı düzeyde olmalıdır. Hatta bazı kişilerde burun sırtında hafif bir kemer bırakılması daha natürel ve güzel bir sonuç sağlayabilmektedir.

Kadınlarda burunun dudak ile yaptığı açı 95 -100 derece olması idealken, erkeklerde bu açının 90 dereceyi geçmemesi gerekmektedir. Bu açının küçültülmesi kalkık bir burun oluşumuna neden olacağından feminize bir burun ortaya çıkaracaktır.

Kadınlardan farklı olarak erkeklerde burun kemiklerinin inceltilmemesi gerekir. Burun kemikleri birbirine çok yaklaştırılarak ön görünümde fazla miktarda bir incelme oluşturulursa yine feminize bir sonuç ortaya çıkacaktır.

Birçok erkekte, burunu çok küçültmemek için, buruna bazı bölümlerin kıkırdak greftleri ile büyütülüp; bazı bölümlerin ise küçültülmesi ile kombine edilen, dengeleyici burun ameliyatları tercih edilmektedir.

Horlama Şikayeti Olanlar İçin Burun Estetiği Ameliyatı Önerilmektedir.

Toplumumuzda birçok erkekte burun kıkırdaklarının eğri olmasına (septum deviasyonu) ve konka adı verilen burun etlerinin geniş olmasına bağlı olarak burun tıkanıklığı şikayeti bulunmaktadır. Burun tıkanıklığı uykuda horlama şikayetinin de ana nedenlerinden biridir. Bu nedenle burun tıkanıklığı ve horlama şikayeti olan kişilere ameliaytı septum kıkırdağının düzleştirildiği aynı zamanda konkaların da küçüldüğü bir ameliyat olan burun estetiği ameliyatı olmaları önerilmektedir.

 

 

Günümüzde burun estetiği teknolojinin gelişmesiyle çok açıdan değişmiştir;

1-    Burun şekli; eskiden olduğu gibi ucu kalkık  ve kemiği aşırı oyulmuş yapılmamaktadır. Artık yüze daha uyumlu, daha doğal, estetik yapıldığı belli olmayan burunlar tercih edilmektedir.

2-    Burun ameliyatı yıllar önce olduğu gibi zor bir ameliyat değildir. Morarma, şişme gibi şikayetler çok olmamaktadır.

3-    Yine hastalarımızın en çok sorduğu soru tampon çıkarılırken acır mı?  “Artık burun estetiğinde tampon kullanmıyoruz”

4-    Burun alçısı yerine termal splint denilen yeni malzeme kullanılmaktadır. Çıkarılması daha kolaydır.

5-    Her geçen gün yeni ameliyat tekniklerinin bulunmasıyla eskiden düzeltilemeyen deformiteler rahatlıkla düzeltilebilir.

Ameliyat günü hastanede tetkikler yapılır. Ve genel anestezi 1.5- 2 saatlik bir operasyona alınır.  Burnun dışındaki splint (alçı)  ise 7. günde çıkarılır.  Burnun gerçek şekli ameliyattan 3- 6 ay sonra ortaya çıkar. %5 ihtimalle ameliyattan sonra revizyon gerekebilir.

Estetik burun ameliyatını Estetik ve Plastik Cerrahlar yapmalıdır.

Burun Estetiği ameliyatı sırasında ağrı olur mu?

Burun estetiği genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Ameliyat sırasındaki kemiğin kırılması, kemiğin törpülenmesi veya kemiğin kesilmesi gibi hiçbir işlemi hissetmezsiniz.

Burun Estetiği ameliyatı sonrasında ağrı olur mu?

Eskiden burun ameliyatlarında tampon kullanıldığı için hastalarda tampon çıkarılma fobisi gelişmiştir. Dikiş alma korkusu da diğer bir korkudur. Sonuçta tampon alınmadığı için, ve gelişmiş teknolojiler nedeniyle hastaların gözünü korkutacak ağrılar yaşanmamaktadır.

Burun Estetiği sonrası burnumun ucu düşer mi, şekli bozulur mu ?

Hastaların en çok korktuğu sonuç; burun ucum düşer mi tekrar ameliyat gerekir mi? Arkadaşım 3 kere ameliyat oldu hala burnu düzelmedi, bu benim başıma gelir. Bütün estetik ameliyatlarda revizyon dediğimiz % 1-5 oranında komplikasyon gelişebilir, tekrar revizyon gerekebilir. Bu konuyu doktorunuzla mutlaka konuşun.

Burun Estetiği sonrası morarır mıyım ?

Teknolojinin gelişmesiyle burun estetiğinde morarma en aza indirgenmiştir. Ameliyat sonrasında hilotherm kullanıyoruz, kemiği şekillendirmek için farklı aletler tercih ediyoruz. Morarmayı en az hale getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ama bazen kişinin cilt yapısı, damarları ve kemiğine bağlı ne yaparsak yapalım morarma olabiliyor.

 

ERKEKLER İÇİN BURUN ESTETİĞİ

Burun estetiği Türkiye’de en sık yapılan estetik ameliyatlardan birisidir. Eskiden bayanların sık yaptırdığı bir ameliyat iken artık erkeklerin de çok sık yaptırdığı bir ameliyat haline gelmiştir. Neredeyse yakın gelecekte bu oran eşitlenecek gibi görünmektedir. Erkekler için burun estetiği kadınlardan biraz farklıdır. Görüntü daha doğal olmalıdır. Dışarıdan hiçbir şekilde estetik olduğu anlaşılmamalıdır. Ve elmacık kemiği. çene ve alın kemikleri ile uyumlu olmalıdır.

 

admin

RELATED ARTICLES

Meme estetiği ve bilinmeyenler

Meme estetiği ve bilinmeyenler

Estetik ve fonksiyonel açıdan memenin

READ MORE