AİDS Hastalarına Uygulanan Estetikler

AİDS Hastalarına Uygulanan Estetikler

AİDS Hastalarına Uygulanan Estetikler

Batı ülkelerinde plastik cerrahlar son yıllarda yeni bir hasta grubu ile tanıştılar: HIV (+) hastalar.

Toplumda AİDS olarak bilinen hastalığı taşıyan, HIV (+) kişiler, son yıllarda bulunan yeni ilaçlar ve başarılı tedavi protokolleri ile daha uzun ve daha kaliteli bir yaşam sürmekte ve hastalığın bir sonucu olan görünüş sorunlarını gidermekle daha fazla ilgilenmektedirler. AİDS hastalığında en sık rastlanan (40% vakada) estetik sorun yağ dokunun belli bölgelerde atrofiye uğraması, erimesidir. Yanaklarda, boyunda, popo bölgesinde, bacaklarda ve kollarda incelmeye yolaçan bu atrofiye asıl olarak neyin yolaçtığı bilinmemektedir. Bunun sebebi hem hastalığın kendisi hemde kullanılan ilaçlar olabilir. Nitekim özellikle “Highly Active Antiretroviral Therapy” (HAART) alan hastalarda yüzde, boyunda, popo bölgesinde ve kollarda incelme yanında, göğüs bölgesinde, ensede ve karın bölgesinde yağ artışı görülüyor.
Yüz bölgesinde incelme olan hastalar bu hastalıklı görünüşten kurtulmak için estetik cerrahlara başvuruyorlar. Bu amaçla yüze yağ enjeksiyonu; Radiance, Sculptra gibi dolgu maddeleri ile dolgunlaştırma uygulanıyor (Sculptra’nın HIV (+) hastalarda kullanımı FDA tarafından onaylanmıştır).BioAlcamid’de bu amaçla kullanılan bir diğer dolgu maddesi, fakat BioAlcamid’in farkı uygun hastada diğer dolgu maddelerine göre çok daha fazla miktarlarda enjekte edilebilmesidir. BioAlcamid ile seanslar halinde 1000-2000 cc gibi büyük volumlerde dolgunlaştırma yapılabilir. Yanakta atrofiye uğramış olan Bichat yağ yastıkçığı, bazı protezlerle, dolgu maddesi enjeksiyonları ile yada yağ enjeksiyonları ile dolgunlaştırılabilir; dudaklardaki incelme restylane (özellikle Restylane sub-Q), rofilan gibi dolgu maddeleri ile giderilebilir; gözaltlarındaki çökmeler yine enjeksiyonlar ile yada özel protezler ile düzeltilebilir. Son yıllarda AİDS tedavisinde elde edilen başarılar ile hastalar daha uzun yaşamakta ve görünüşlerine daha önem vermekteler; çünkü hastalığın görünüşlerinde meydana getirdiği değişiklikler yüzünden AİDS kurbanı olarak görünmek istememekteler.
Tüm cerrahi girişimler (sadece bir enjeksiyon dahi olsa) bazı riskler taşır ve bu girişimleri ağır hasta bir kişiye uygulamak kişinin sağlık durumunu kötüye götürebilir. Bunun yanında HIV(+) hastaların görünüşlerini düzelttikten sonra, AIDS hastası olduklarını kolayca gizleme ve hastalığı başkalarına yayma ihtimalleri de vardır. Bu gibi sebeplerle bu hastalara estetik ameliyat yapmak tartışmalı olarak gündemde kalmıştır. Hatta bu konu plastik cerrahi ile ilgili olan ünlü Tv dizisi Nip Tuck da da (3. sezonda) işlenmiştir ve dizinin başkarekterleri olan estetik cerrahlar böyle bir hastaya estetik yapıp yapmama arasında kararsız kalmışlardır.

 

AİDS Hastalarına Uygulanan Estetikler 1

admin

RELATED ARTICLES

Meme estetiği ve bilinmeyenler

Meme estetiği ve bilinmeyenler

Estetik ve fonksiyonel açıdan memenin

READ MORE