Cinsel organ iç dudaklarının estetiği

Cinsel organ iç dudaklarının estetiği

Cinsel organ iç dudaklarının estetiği

Kadınların cinsel organlarında karşılaşılan estetik sorunların en başında koyu renkli, normalden büyük ve sarkık iç dudaklar gelir. Bu tür değişiklikler hem işlevsel hem de estetik görünüm şikayetlerine neden olmasına rağmen, genel olarak bunların üzerinde çok az durulur.

Kadınlarımızın büyük bir çoğunluğu bunun yalnızca kendilerine has bir problem olduğunu zanneder ve çare arayışı içine girmez.Bu durum çoğunlukla utanç duygusundan, ya da bazen de çözüm olmadığı düşüncesinden kaynaklanır ve bu düşüncelerle yoğrulan kadın, mutsuz bir cinsel hayata sahip olarak yaşamını sürdürür. Küçük dudak da denen iç dudakların küçültülmesi işlemi cinsel estetik ameliyatlar içinde en sık yapılan ameliyatlardan birisi olmakla birlikte, bence kadınların gerçekten büyük bir kısmının da ihtiyacı olduğu bir ameliyattır. Bu işleme tıp dilinde labioplasti adını veriyoruz. İç dudaklar, dış dudakların arasında yer alan ince deri kıvrımı şeklindeki yapılar olarak karşımıza çıkar. Klitorisin üst kısmından başlar ve sağ ve sol taraflardan vajina girişinin arkasına kadar uzanır. Önden arkaya doğru giderek genişliği azalır ve vajina arkasına doğru yaklaştıkça belirsizleşir. Kadınların çoğunda ortalama 4-6 cm. uzunlukta ve 1-2 cm genişlikte olur. Şekil ve büyüklükleri kişiden kişiye, ırka ve yaşa göre oldukça değişkendir. İç dudakların dış dudaklardan 1-2 milimetreden fazla olmayacak kadar hafifçe taşmasını normal sınırların içinde kabul edilir.

Bazı kadınların cinsel organlarındaki iç dudakların sarkık, büyük ya da asimetrik olması cinsel organ estetiğini bozar. Çoğu kadında iç dudakların rengi de kenar kısımlarına doğru yaklaştıkça koyulaşır. Rengin koyulaşması, iç dudak büyüdükçe daha belirgin bir hal alır, bu da cinsel organda estetik olmayan bir görüntü oluşturur. Özellikle doğum yapan kadınlarda hamilelik sırasında oluşan pigmentasyon dediğimiz renk koyulaşmasının, hamilelik bittikten sonra da kadınların büyük bir kısmında geri dönüşü olmaz. İç dudaklarla ilgili bana gelen şikayetler içinde çoğunluğu renk koyuluğu oluşturur. Tıpta iç dudakların renginin açılmasını sağlayacak herhangi bir yöntem yoktur. Ancak özellikle kenar kısımlarda artmış renk koyuluğu olduğunda kenar kısımların çıkarılarak iç dudakların küçültülmesi ile kenardaki koyu renkli kısımdan da kurtulmuş olursunuz. Bu renk koyulaşması, hemen hemen her kadının, çözümünün bu şekilde olduğunu bilmediği ve kendi kendine problem haline getirdiği bir konudur. Diğer taraftan iç dudakların dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması tıbbi olarak önemli bir sorun oluşturmaz, ancak cinsel organın estetik görünümünü bozarak, kadını, bu soruna çözüm arayışına iter. Bazı kadınlarda iç dudaklar asimetrik olarak gelişir, yani biri diğerinden daha büyük olur, bunun da görülme oranı az değildir. Doğuştan var olabilen ya da yaş ilerledikçe belirginleşen bu gibi renk koyuluğu ve şekil bozuklukları, özellikle cinsel hayatı olumsuz yönde etkiler. Cinsel organını, kendi cinsel organ estetiğini beğenmeyen kadınlar, özgüvenini yitirerek partnerine çıplak görünmek istemeyebilir, eşinden utandığı için genellikle karanlık bir ortamda sevişmeyi tercih eder, cinsel ilişki sırasında cinsel organını saklamaya çalışır. Diğer taraftan, aşırı sarkık iç dudaklar cinsel ilişki sırasında vajina içine sıkışarak kadının ağrı duymasına da neden olur. İç dudaklar esas olarak vajinayı yabancı cisimlere ve bakterilere karşı korur ve salgıladığı sıvılar ile vajinanın nemli kalmasını sağlar. Ancak sarkık, büyük ve kendi içinde katlanan iç dudaklar, oluşturdukları deri kıvrımları ile terleme sonucu oluşan vajina salgılarının bu bölgede birikmesine ve böylece hem kendisini hem erkeğini rahatsız eden kötü kokuya neden olur, aynı zamanda mantar enfeksiyonlarının gelişmesine de zemin hazırlar. Yani bir bakıma iç dudaklar normal ölçülerde olduğu zaman yarar sağlarken, normalden büyük olduğu durumlarda zarar verir. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi iç dudakları büyük ve sarkık olan kadınlar, estetik olarak kötü bir görüntü oluşturduğu için dar pantolon, bikini ve bazı iç çamaşırlarını giymekten de mahrum kalırlar. Tüm bu sorunlar zaman içinde birikim yaparak kadının özgüvenini yitirmesine, depresyona girmesine, cinsellikten uzaklaşmasına, hatta orgazm güçlüğü çekmesine neden olur.

İç dudak estetiği ameliyatı, bahsettiğim bu şikayetleri hisseden ve ergenlik döneminin bitmesiyle cinsel organların şekillenme süreci tamamlanmış olan, çocuk doğurmuş ya da doğurmamış, o güne kadar cinsel ilişkiye girmiş ya da girmemiş her kadında hiç çekinmeden rahatlıkla uygulanabilir. Kızlık zarı vajinanın girişinde olduğu, iç dudaklar ise vajinanın dışında kaldığı için iç dudak küçültme estetiği, kızlık zarına kesinlikle zarar vermez. Yani cinsel deneyimi olmayan bayanlarda da kızlık zarına zarar gelme çekincesi olmadan rahatlıkla uygulanabilir. İç dudak estetiği, hamile kalmaya, hamileliğin sonunda normal doğum yapmaya, cinsel ilişkiye girmeye ve orgazma herhangi bir engel de oluşturmaz.

Ben, estetik iç dudak küçültme ameliyatını aynı anda ek bir ameliyat daha düşünülmüyorsa sadece o bölgeyi uyuşturarak hiçbir ağrı, sızı hissettirmeden lokal anestezi altında yapıyorum. Ancak, hassas ve çekingen, kendisini stresli hisseden hastalarda genel anestezi altında yapmak da mümkündür. İç dudaklarda renk koyulaşmasının olup olmamasına, dış kenarların doğal yapısının korunup korunmamasına göre birbirinden farklı ameliyat teknikleri vardır. Hangi tekniği uygulayacağıma sizin nasıl bir beklentisi içinde olduğunuzu anladıktan sonra karar veriyorum. İşlem yaklaşık 30-40 dakika sürer. Ek bir ameliyat daha yapılmayacaksa, hastanede kalmayı gerektirmeyen bir girişimdir. İç dudak küçültme estetiği, ağrı verici bir işlem değildir. Anında sonuç alabileceğiniz bu ameliyatın ardından aynı gün evinize döndüğünüzde günlük hayatınızı cinsel ilişki dışında herhangi bir kısıtlama olmaksızın sürdürebilirsiniz. İç dudak estetiği ameliyatı kendi kendine eriyen dikişler ile yapıldığı için dikişleri daha sonra aldırma stresiniz ve zahmetiniz de olmaz. Ameliyat bölgesinin temizliğine dikkat edilmesi dışında özel bir bakım gerektirmez. Yaranın iyileşmesi için gereken 2 haftalık sürenin ardından cinsel ilişkiye girmek de serbesttir.

Teknik olarak ciddi bir riski olmayan iç dudak küçültme ameliyatı sonuçları oldukça memnun edici ve yüz güldürücüdür. Hastalarımda cinsel organ görünümünde estetik bir güzelleşmenin yanı sıra uzun vadede psikolojik bir iyileşme de bariz bir şekilde dikkat çekiyor. Bu nedenle iç dudak estetiği ameliyatı, hem kadın cinsel organına güzel bir estetik görünüm sağlıyor, hem de psikolojik durumunda düzelmeye neden oluyor, böylece kadının özgüvenini de yeniden kazanmasını sağlayarak mutlu bir cinsel hayata yeni bir zemin hazırlıyor.

admin

RELATED ARTICLES

Estetik diş hakkında

Estetik diş hakkında

ESTETİK AMAÇLA DİŞ TEDAVİSİNE KARAR

READ MORE