Kepçe kulak düzeltme – otoplasti

Kepçe kulak düzeltme – otoplasti

Kepçe kulak düzeltme – otoplasti

Kulak kenarlarının öne doğru açılması ve kulak kıvrımlarının oluşmaması ile kendini gösteren doğumsal kulak şekil bozukluğuna kepçe kulak deformitesi denir. İşitme fonksiyonu normaldir. Bu deformiteyi düzeltmek amacıyla yapılan işleme kepçe kulak düzeltilmesi ameliyatı denir.
Diğer estetik ameliyatlardan farklı olarak, bu ameliyatın, 5-6 yaşlarında, okul öncesi dönemde, yapılması önerilir. Böylece hastalar, akranları tarafından alay konusu edilmemiş olurlar. Kulak gelişimi bu yaşlarda, % 90 oranında tamamlanmaktadır. Ameliyata bağlı kulak gelişiminde herhangi bir değişiklik olmaz.

Ameliyat Tekniği

Kulak arkasından bir kesi yapılarak kulak kıkırdaklarına ulaşılır. Kulak kıvrımlarını oluşturmak için erimeyen katlayıcı nitelikte dikişler, bu kıkırdak yapıların içinden geçirilir. Eğer kulak tamburu da öne doğru gelmiş ise bu kısmı kafaya yaklaştırıcı erimeyen dikişler atılır. Gerekirse, bir miktar fazla deri çıkarılabilir.
Çocuklarda genel anestezi, erişkinlerde ise lokal anestezi tercih edilir. Ameliyat sonrası hasta evine dönebilmektedir. Kafaya, kulağı içine alacak şekilde sıkı bir bandaj yapılır. Bir hafta kadar yerinde tutulur. Daha sonra iki hafta süreyle tenisçi bandı kullanılır. Özellikle yatarken bu bandajın takılması önemlidir. Ciltte eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş almaya gerek yoktur. Ameliyattan bir hafta sonra, hasta, okuluna veya işine dönebilir.

admin

RELATED ARTICLES

Göz kapağı estetiği !

Göz kapağı estetiği !

Göz kapakları, kişinin yüz ifadesini

READ MORE