Vajen estetiği (vajinoplasti)

Vajen estetiği (vajinoplasti)

Vajen estetiği (vajinoplasti)

Vajina daraltma ya da vajina estetiği cinsel estetik ameliyatı, yaş veya doğumlara bağlı olarak vajina gevşemesi sonucu oluşan estetik görünümü düzeltmeye ve cinsel ilişki hazzını artırmaya yöneliktir. Vajina gevşemesi yapısal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda alt genital bölgede bulunan kas ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkmasıdır.

Vajina kaslarının gevşemesi, cinsel ilişki sırasında önemli bir sorun haline gelebilir. Özellikle ilk doğumdan sonra düzgün onarılmayan vajina içi yırtıklar, ilişkiden duyulan hazzı engelleyebilir. Bunun sonucunda kadın özgüvenini kaybedip cinsel yaşamdan soğuyabilir. Vajina estetiğivajina daraltma cinsel estetik operasyonu sayesinde kadının cinsel ilişkiden yeniden haz almaya başlaması sağlanabilir. Ayrıca operasyon sonrası yaş ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkabilen idrar kaçırma durumu da düzelebilir. Vajina estetiği ameliyatı sırasında ayrıca küçük dudakların düzeltilmesi ameliyatı yani labioplasti birlikte yapılabilir.

Vajina gevşemesi ile birlikte vajina kaslarının normal gerginlik ve dirençleri azalır, vagina kontrol ve destek fonksiyonları bozulur. Sonuç olarak vajina gevşer, iç, dış genişliği artar ve cinsel haz azalır. Duvarlardaki gevşeme aynı zamanda cinsel partner olan erkeğin duyacağı cinsel hazzı da azaltacaktır.

Cinsel estetik ameliyatları arasında önemli bir yeri olan vajina daraltma ya da vajina yenileme operasyonunda cerrahi olarak vajinal kanal daraltılır, gereken miktarda mukoza ve kas dokusu çıkarılır, gevşemiş olan kas yapıları dikilerek daha gergin ve sıkı hale getirilir. Burada çıkarılan doku miktarının dozu çok önemlidir.

Gereğinden fazla doku çıkarılması ileride başka sıkıntılara yol açabilir. Vajina cinsel estetiği ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi ile yapıldığında hasta hiçbir ağrı duymaz. Ameliyattan sonra kısa bir süre dinlenir ve gönderilir. Vajina estetiği ameliyatı genel anestezi ile yapıldığında ise hastanede bir gece yatış gerekir. Ertesi gün hasta taburcu edilerek gönderilir. Hasta 1-2 gün içinde normal yaşantısına dönebilir.

Vajina estetiği ameliyatı sonrası bir süre adet kanamasından biraz daha az aralıklı kanamalar olabilir. Cinsel yaşantı ise 4-6 hafta sonra başlayabilir. Ameliyatta eriyen estetik dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi yoktur. İyileşme bir haftada tamamlanır. Ancak vajina ameliyatı sonrası temizlik çok önemlidir. Doktorunuzun önereceği pansuman solüsyonu ile her tuvaletten sonra önden arkaya doğru temizlik yapmanız gerekir.

admin

RELATED ARTICLES

Kalça, popo ve estetik çizgiler

Kalça, popo ve estetik çizgiler

“Vücudun uyumu için tek başına

READ MORE