Gözkağağı Estetiği ( Blepharoplasti )

Gözkağağı Estetiği ( Blepharoplasti )

Gözkağağı Estetiği ( Blepharoplasti )
Göz çevresindeki fıtıklaşmış yağ torbacıkları görülmektedir
Göz çevresindeki fıtıklaşmış yağ torbacıkları görülmektedir

Göz altı torbacıklar ve kırışıklık

Kesilen yerler ince dikişlerle  dikilir
Kesilen yerler ince dikişlerle dikilir
Alt ve üst kapaktan çıkartılacak deri kısımları görülmektedir
Alt ve üst kapaktan çıkartılacak deri kısımları görülmektedir
Operasyon sonrası sağlıklı bir görünüm sağlanır
Operasyon sonrası sağlıklı bir görünüm sağlanır

 

Göz çevresi, cildimizin en hassas olduğu bölgedir. Yaşa ve yerçekimi etkisine bağlı olarak göz kapaklarında düşüklük, deride gevşeklik, göz altlarında torbalanmalar ve koyu renk halkalar ortaya çıkmaktadır. Meydana gelen bu deformiteler, kişide yorgun bir ifade oluşturmaktadır.Estetik cerrahinin en gelişmiş teknikleri, göz çevresini gençleştirme yüze canlı bakışlar kazandırma yönünde etkin çözümler sunmaktadır.

 

Üst Gözkapağı Estetiği:Cildin sıkılığını kaybetmesi nedeniyle üst göz kapaklarında gevşeklik meydana gelir. Buna bağlı olarak da gözkapakları düşer, bazı kişilerde görüşü bozacak derecede deformasyon oluşur. Lokal anestezi altında yapılabilen 45 dakikalık cerrahi bir operasyonla gevşekliğe sebebiyet veren derinin çıkartılması mümkündür. İyileşme süreci hızlı ve ağrısız olan üst gözkapağı estetiği ameliyatı sonrası 10 gün içinde makyaj yapıp normal hayata dönecek biçimde iyileşme sağlanmaktadır.

 

Alt Gözkapağı Estetiği ve Yağ Enjeksiyonu:Alt gözkapaklarında ise yine cildin elastikiyetini kaybetmesi, göz yuvarlağını koruyan yağ yastıkçıklarının fıtıklaşması ile göz altında torbalanmalar görülmektedir.Deri gevşekliğinin giderlimesi için kirpiğin hemen altından yapılan bir kesi ile ince bir şerit şeklinde deri çıkartılmaktadır. Böylece göz altındaki derinin gergin görünmesi sağlanmaktadır.Göz altı torbalarının giderilmesi için mevcut yağ dokularının göz altındaki oluğa yerleştirilmesi, yeteri kadar yağ dokusu yok ise liposuction yöntemi ile alınan vücut yağlarının o bölgeye transfer edilmesi mümkündür. Bu yöntem aynı zamanda göz altındaki koyu renk halkaların da giderilmesini de sağlamaktadır.

 

Blepharoplasti üst ve alt gözkapaklarındaki sarkmış fazla derilerin çıkartılması ve yağ torbalanmalarının düzeltilmesi ameliyatıdır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte göz kapakları derisinde kırışıklık ve sarkmalar ve göz küresi etrafında gözü çevreleyen ve destekleyen yağ topakçıklarının fıtıklaşmasına bağlı gözaltı ve göz üstünde torbalanmalar oluşur. Bu da kişide yorgun ve yaşlı bir ifade oluşturmaktadır.

Blefaroplasti ameliyatında kapaklardaki fazla deriler çıkartılarak deri gerginliği sağlanır. Yağ torbalarının fıtıklaşması kişideki probleme bağlı olarak ya dikişler konularak gerginleştirmek suretiyle düzeltilir yada bu yağ torbalarının bir kısmı çıkartılır.

Üst göz kapağındaki kesi kirpiklerin 7-8 mm üzerinde üst kapağın kıvrım yerine gelecek şekilde yapılır. Fazla deri çıkartılır. Fıtıklaşmış yağ torbaları çıkarılır. Alt kapaktaki kesi ise kirpiklerin 1-2 mm altından yapılmaktadır.

Son yıllarda göz kapağı cerrahisindeki en büyük gelişme alt kapak cerrahisinde fıtıklaşmış yağ torbacıklarının çıkartılması yerine göz küresi altındaki kemiğin zarına dikişlerle tesbit edilmesi, böylece hem göz altındaki oluğun doldurulması hem de fıtıklaşmanın ortadan kaldırılması yöntemidir. Alt göz kapağı derisinden bir miktar çıkartılarak göz altındaki kırışıklıklar düzeltilmiş olur. Alt gözkapağı derisinde kırışıklık ve deri fazlalığı olmayan sadece torbalanma mevcut kişilerde ise dışarından kesi yapılmaksızın göz kapağı iç yüzünden yapılan kesi ile torbalanmalar düzeltilebilmektedir. (Transkonjonktival Blefaroplasti) Bu yöntem dışarıdan bir kesi olmaksızın yapıldığından morluk ve iyileşme dönemi daha kısa sürmektedir.

Blefaroplasti ameliyatı lokal anestezi altında yapıldığında hastalar tarafından kolaylıkla tolere edilebilen bir girişimdir. Bu nedenle bu ameliyatı lokal anestezi altında yapmayı tercih etmekteyiz. Ancak hastanın isteği yada ilave başka ameliyatların yapıldığı durumlarda genel anestezi altında da yapılabilir. Ameliyat her iki gözkapağı için yaklaşık 2saat kadar sürer. Hasta ameliyattan hemen sonra evine dönebilmektedir. Dikişler 3-4. günlerde alınır. Göz etrafındaki şişliklerin çoğunluğu bir hafta içinde geçmekle birlikte tamamen kaybolması ve nihai sonucun oluşması 2 -3 ay gibi bir süreyi alabilir. Hastalar genellikle birkaç gün içinde günlük yaşantılarına rahatlıkla geri dönebilmektedir. 10. günden sonra mevcut ödem ve şişlikleri kamufle etmek için makyaj yapılabilir. Göz kapaklarının derisi çok ince olduğu için gözkapağı estetiği sonucu oluşan izler çok ince olarak kalmakta ve birkaç ay sonra hiç fark edilmemektedir.goz-estetigi-doktoruestetik

admin

RELATED ARTICLES

Meme estetiği ve bilinmeyenler

Meme estetiği ve bilinmeyenler

Estetik ve fonksiyonel açıdan memenin

READ MORE