Meme estetiği ve bilinmeyenler

Meme estetiği ve bilinmeyenler

Meme estetiği ve bilinmeyenler

Estetik ve fonksiyonel açıdan memenin insan vücudunda özel bir yeri vardır. Doğumsal veya sonradan devreye giren gebelik, kilo alıp verme, yaşlanma, ilaç veya madde kullanımı, hormonal değişimler, meme hastalıkları vb bir çok nedenle veya nedeni bilinmeksizin tamamen gelişimsel olarak memenin şekli normalin dışına çıkabilmekte, normalden daha küçük, daha büyük, sarkık veya asimetrik olabilmektedir. Aynı şekilde meme ucunda da benzer sorunlar görülebilmektedir.

Meme estetiğinin amacı;

Meme estetiğinde amaç memeye boyut ve biçim olarak “normal” veya “estetik” olarak kabul edilen şekli vermektir. Bu amaçla sarkık memelerde meme başının gövde üzerindeki seviyesi ve şekli değiştirilmekte, fazla deri çıkartılarak meme yeniden şekillendirilmektedir. Bazen memede hem toparlama hem de silikon implant yardımı ile büyütme birlikte yapılabilmektedir.

Göğüs estetiği

Büyük memelerde uygun olgularda sadece liposuction yöntemi ile meme küçültülebildiği gibi çoğu zaman fazla deri ve meme dokusu çıkartılarak meme hem küçültülmekte hem de şekillendirilmektedir.

Gelişimsel olarak küçük olan memelerin büyütülmesinde halen altın standart silikon implant (protez) ile memenin büyütülmesidir.

Tubuler (tuberous) meme gibi meme dokularındaki gelişim yetersizliklerine bağlı ortaya çıkan asimetriler ise yine benzer yöntemler kullanılarak tedavi edilmektedir.

Erkeklerin yaşam kalitesini son derece olumsuz etkileyen jinekomasti (erkekte büyük meme) sadece liposuction veya liposuction ile birlikte bir miktar deri ve meme dokusu çıkartılarak küçültülebilmektedir.

Meme tümörlerinin çıkartılması sonucu oluşan deformiteler ise kendi vücudundan doku aktarımı, balon yöntemi, protez kullanımı, yağ enjeksiyonu gibi farklı onarım yöntemleri ile başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir.

Meme estetik ameliyatları yapılırken memenin duyu, emzirme gibi işlevselliğinin korunmasına da son derece özen gösterilmektedir.

admin

RELATED ARTICLES

Karın bölgesi estetiği

Karın bölgesi estetiği

Hamilelik, aşırı kilo alıp verme,

READ MORE