Dış kulak estetiği (otoplasti)

Dış kulak estetiği (otoplasti)

Dış kulak estetiği (otoplasti)

Dış kulağın, kepçe kulak olarak da bilinen doğumsal yapı bozukluğunun tedavisidir. Kulağın görünümünün düzeltilmesi yanında, çocuğun içinde bulunduğu psikolojik huzursuzluğu da ortadan kaldırmayı amaçlar. En sık 4-14 yaşları arasında uygulanır. Kepçe kulak dışındaki diğer kulak yapı bozuklukları da aynı biçimde çeşitli otoplasti yöntemleriyle değişik yaşlarda tedavi edilebilirler.

Teknik olarak kulağın arkasından yapılan bir kesiyle kulak başa yaklaştırılır ve kepçe görünümüne neden geniş açılanma giderilir.

Ameliyat süresi 2-3 saattir ve genel anestezi kullanılır. Çocukluk döneminden sonraki hastalarda damar içi sakinleştirici ilaç etkisi altında da uygulanabilir. Hastanede kalmak gerekmez. iş veya okula dönüş 5-7 gün, ağır egzersizlere dönüş 6-8 hafta içinde gerçekleşir. Ameliyattan sonra 4-6 hafta süreyle tenis-kafa bandı takmak gerekir.

Başlıca riskler infeksiyon, kanama, asimetri, deformite, deri-kıkırdak hasarı, bazen kalıcı olabilen izler ve ameliyat öncesi varolan yapısal bozukluğun geri dönmesidir. Bu nedenle, kulağın öne katlanmasını önlemek amacıyla girişimden sonra en az 4-6 hafta süreyle gece ve gündüz tenis-kafa bandı takılması büyük önem taşır.

admin

RELATED ARTICLES

Estetik diş hakkında

Estetik diş hakkında

ESTETİK AMAÇLA DİŞ TEDAVİSİNE KARAR

READ MORE