Kaş kaldırma estetiği yöntemleri

Kaş kaldırma estetiği yöntemleri

Kaş kaldırma estetiği yöntemleri

Kaşlar, bakışları ve yüz ifadesini direkt etkileyen, pozisyonu ve şekli itibarıyla mimik hareketlerinde baskın bir role sahip önemli bir yüz bölgesidir. Yüzü canlı, enerjik, mutlu gösterebilen kaşlar, yorgun ve üzgün, yaşlı bir yüz ifadesine de neden olabilmektedir.

Yaşlanmayla birlikte gevşeyen kaş dokusu yer çekiminin etkisiyle sarkmakta, üst göz kapağı üzerine baskı yaparak göz çevresi estetiğini de bozabilmektedir. Yüze daha yaşlı bir ifade hakim olmaktadır.

Genç ve orta yaş grubu hastalarda kaş kaldırma estetiği tek başına yeterli olabilirken, ilerleyen yaşlarda buna göz kapağı estetiği, alın ve şakak germe de eklenebilmektedir.

Kaş kaldırmada yöntem seçimi

Kaş kaldırma için tercih edilecek yöntemi, kaşın durumu, deformasyonun boyutu, nedeni ve hastanın yaşı belirler. Ameliyat yöntemi ile, askı yöntemi ile, kaş kaldırma işlemi gerçekleştirilmektedir.

KAŞ KALDIRMA ESTETİĞİ YÖNTEMLERİ

Endoskopik kaş kaldırma ve alın germe işlemi

Gelişen teknoloji ile son yıllarda endoskopik kaş kaldırma ve alın germe işlemi popüler hale geldi. Etkili sonuçlar ortaya koyabilmek için, deri altındaki işlem bölgesini mini bir video kamerayla görerek operasyon yapma imkânı sunan bu yöntemde alnın üst kısmında saçlı deriden mikro kesiler açılır. Video kamera ince ve uzun bir tüpe bağlı bir şekilde mini kesinin birinden alın derisinin altında gezdirilirken, diğer kesilerden yerleştirilen cerrahi aletlerle germe işlemi gerçekleştirilir. Alın kırışıklıkları düzeltilir, iplerin yerleştirildiği kaşlar estetik bir pozisyon ve şekilde yukarı doğru askılanır. Kesiler diğer yöntemlere göre daha küçük boyuttadır. Operasyon süresi ve iyileşme dönemi yine daha kısadır. Bu avantajlar, hastaya işlem ve sonrasında konfor sunan önemli özelliklerdir.

Askılama ile kaş kaldırma estetiği

Askılama yöntemi ile kaş kaldırma operasyonunda saç içinden ve kaş üzerinden iki yönlü bir germe işlemi uygulanır. Lokal anestezi altında basit ve kolay bir operasyondur. Germe işlemi için erimeyen ipler kullanılır. Kaşlar yukarı doğru çekilerek estetik bir konuma getirilir. Hasta aynı gün işbaşı yapabilir. Kesi izleri saçlı deri ve kaşın üst çizgisine gizleneceği için fark edilmez. Askılamada kullanılan iplerin türüne göre sonuçların kalıcılığı 8 ila 24 aydır.

Şakak bölgesinden kaş kaldırma yöntemi

Şakak bölgesindeki saçlı deriden açılan birkaç santimetrelik kesilerden girilerek yapılan bir kaş kaldırma yöntemidir. Açılan kesiler ile kaş arasında, kaş kaldırma için ihtiyaç duyulan deriden fazlası alınarak kaşlar yukarı çekilip, estetik bir hatta oturtulur. Saçlı deri içinde kalan izler görülmez. Bu yöntemin sonuçları kalıcıdır.

admin

RELATED ARTICLES

Estetik diş hakkında

Estetik diş hakkında

ESTETİK AMAÇLA DİŞ TEDAVİSİNE KARAR

READ MORE